DOMŮ VOZIDLA Z AKCÍ DÍLNA KE STAŽENÍ INFO ODKAZY
ČLÁNKY       ve výrobě       palety       zrcátka       křoví       prefa       elektronika

EUR paleta

Tento základní a všeobecně známý základní prvek přepravy kusového zboží asi každý zná a není potřeba ho blíže představovat, snad pro úplnost doplním odkaz na wikipedeii.
Vyrobit model europalety v měřítku 1:14 taky není nic těžkého, stačí pár dřevěných lišt, pilka, pilník a lepidlo. Plánek se dá stáhnout třeba tady.
Pokud však chceme paletu skutečně maketovou, je potřeba ji opatřit i nápisy. Toho se dá dosáhnout několika způsoby, nejednodušší je nechat vytisknout loga na samolepku (nebo obtisk) a potom nalepit, nebo se dají sehnat písmenka ze starého psacího stroje a ty otiskovat. Složitější možností je nechat si vyrobit razítko ve tvaru potřebného loga, a to potom obtiskovat v celku. A nakonec zbývá vypalování, které se používá i u skutečných palet.
Vlastí vypálení do palety je poměrně jednoduché, ale předchází tomu několik složitějších kroků. Nejdřív je potřeba vědět, jaké palety ze kterého státu chceme mít (viz. wikipedie). Potom je potřeba vytvořit zmenšené logo na počítači ve vektorovém programu a nechat z něj udělat lept na kousku plechu. Po vyleptání stačí plech uchytit na železnou tyčku s držátkem, odzkoušet dobu nahřívání, tlak a čas pálení a vesele vypalovat do hromady palet :wink: .

Hotové palety, I.jakost, II.jakost:

Držák, detail leptu, lept uchycený na držáku (drátek je na znázornění hřebíků):

Testovací palety, srovnání vypalovaného loga s trávníčkovým obtiskem (náhodou mě přišel pod ruku):


Zatím mám v Corelu loga EUR, ČD, ŽPSV, když bude mít někdo zájem můžu mu půjčit lepty i s držátkem nebo poslat loga na vyleptání vlastních plechů. Nebo Ondráčkovi je mají taky, tak se můžete domluvit s Martinem.

lehká paleta

Při práci na brigádě ve firmě kde dělají chladiče mě do oka padla tato paleta.
Má atypycký rozměr 1000x1200 a zajímavou konstrukci se spodníma deskama v obou směrech. Na ní jsou většinou krabice s chladiči nebo jinými lehkými díly, proto má i poměrně tenké prkna. Tak sem ji zkusil nakreslit a vyrobit první kus, abych vidl jak to bude vypadat. Nebylo to špatné, tak jsem připravil data a nechal papírové díly vyřezat na laseru u Honzy, což dost zrychlylo výrobu. Sehnal sem i tenší smrkové lišty, no a ve výsledku to vypadá docela dobře.
Originál a první prototyp

Výsledná verze:

Plánek:
paleta autopal

© Michal Boček 2013